Out of stock
MRP ₹1,28,690
₹77,511 (39.8% off)
Usual selling price
₹77,511
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1340P 12C / 16T 12-core/16-thread 12 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2242 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Dolby® Atmos® Smart Amplifier (AMP) |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 500nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 1.4b 1x Card Reader supports MicroSD 1x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 4 Gen 3 supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, Power Delivery 3.0, Data Transfer |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 71 WHrs Up to 11 hours |
| Weight | 1.49 Kgs (3.28 lbs) |
| Dimensions | 1.65 x 31.79 x 22.25 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Alexa, 3 Months - Xbox Game Pass |
