Out of stock
MRP ₹74,890
₹46,741 (37.6% off)
Usual selling price
₹46,741
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-12450H 8C / 12T 8-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel UHD Graphics Xe G4 48 EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p with privacy shutter |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Dolby® Audio™ |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x HDMI 1.4b 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 56.6 WHrs Up to 9.98 hours |
| Weight | 1.46 Kgs (3.22 lbs) |
| Dimensions | 1.79 x 31.2 x 22.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Alexa, 3 Months - Xbox Game Pass |
