Out of stock
MRP ₹86,999
₹63,799 (26.7% off)
Usual selling price
₹63,799
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-12500H 12C / 16T 12-core/16-thread 18 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 40 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key 1.4mm Key-travel Precision Touchpad |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Audio | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Mainstream) with Cortana voice-recognition support |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 OLED 100% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 2 2x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Power Delivery, DisplayPort 1x HDMI 2.1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 70 WHrs Up to 10 hours |
| Weight | 1.8 Kgs (3.97 lbs) |
| Dimensions | 1.89 x 35.98 x 23.29 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
