MRP ₹1,89,990
₹1,69,990 (10.5% off)
Usual selling price
₹1,54,990
8.8% off from usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 7 155H 16-core/22-thread 24 MB cache Up to 4.8 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 55W Up to 55W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB LPDDR5 on board Max Capacity: 96 GB 6400 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Single Backlit Keyboard (White) |
| Camera | IR FHD type (30fps@1080p) Windows Hello Compatible |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS Level 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 400 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type C 4 supports DisplayPort, Thunderbolt 4, Power Delivery 3.1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort, Power Delivery 1x USB Type A 3.2 Gen 2 1x HDMI 2.1 1x Card Reader supports SDXC 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 99.9 WHrs Up to 10 hours |
| Weight | 1.6 Kgs (3.53 lbs) |
| Dimensions | 1.9 x 35.84 x 25.44 cm |
