MRP ₹1,46,890
₹1,07,499 (26.8% off)
Usual selling price
₹1,18,990
10.7% above usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 7 155H 16-core/22-thread 24 MB cache Up to 4.8 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Arc Xe 8 Cores |
| Memory | Ram | 32GB LPDDR5X on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p + IR with E-shutter, ToF Sensor Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo speakers 2W x4 optimized with Dolby® Atmos® Amplifier (AMP) |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 500nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 4 Gen 3 supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, Data Transfer, Power Delivery 3.0 1x HDMI 2.1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 65 WHrs Up to 10.3 hours |
| Weight | 1.39 Kgs (3.06 lbs) |
| Dimensions | 1.49 x 31.2 x 22.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Xbox Game Pass - 3 months |
