Out of stock
₹79,990
Usual selling price
₹
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1340P 12C / 16T 12-core/16-thread 12 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Dolby® Atmos® |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 500nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 4 Gen 3 supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, Data Transfer, Power Delivery 3.0 1x HDMI 2.1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 65 WHrs Up to 12 hours |
| Weight | 1.35 Kgs (2.98 lbs) |
| Dimensions | 1.49 x 31.2 x 22.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Xbox Game Pass - 3 months |
