Out of stock
MRP ₹1,39,890
₹1,04,900 (25% off)
Usual selling price
₹1,04,900
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Iris Xe G7 96EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo 2W x4 |
| Display | 14.5-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 90 Hz Brightness: 350 nits HDR: Yes, up to 400 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 73 WHrs Up to 10.1 hours |
| Weight | 1.49 Kgs (3.28 lbs) |
| Dimensions | 1.56 x 32.55 x 22.65 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Alexa, 3 Months - Xbox Game Pass |
