Out of stock
₹74,990
Usual selling price
₹
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 7530U 6 Cores 6-core/12-thread 16 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RX Vega 7 |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR4X on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2242 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080P + IR Windows Hello Compatible |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 13.3-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x Card Reader supports MicroSD 1x HDMI 2.1 2x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data transfer, Power Delivery, DisplayPort 1.4 2x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 59 WHrs Up to 12.5 hours |
| Weight | 1.37 Kgs (3.02 lbs) |
| Dimensions | 1.75 x 30.4 x 21.8 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
