MRP ₹85,000
₹61,990 (27.1% off)
Usual selling price
₹60,590
2.3% off from usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 7530U 6 Cores 6-core/12-thread 16 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RX Vega 7 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 40 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 3 1x 2242 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x HDMI 1.4b 1x RJ45 1x 3.5mm Combo Jack |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 47 WHrs Up to 12.4 hours |
| Weight | 1.41 Kgs (3.11 lbs) |
| Dimensions | 1.8 x 31.3 x 21.93 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
