MRP ₹67,501
₹55,991 (17.1% off)
Usual selling price
₹55,991
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 7535HS 6 cores 6-core/12-thread 16 MB cache Up to 4.55 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | AMD Radeon 660M |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad supports Precision TouchPad (PTP) 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera | 720p HD with Dual Microphone and Privacy Shutter |
| Display | 16-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x USB Type C 4 supports Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 2x USB Type A 3.2 Gen 1 supports Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x RJ45 1x Card Reader supports SD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 45 WHrs Up to 7.2 hours |
| Weight | 1.75 Kgs (3.86 lbs) |
| Dimensions | 35.6 x 25.35 x 1.75 cm |
| Pre-installed Software | MS Office Home 2024 |
