Out of stock
MRP ₹1,07,999
₹73,490 (32% off)
Usual selling price
₹73,490
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-13500H 12C / 16T 12-core/16-thread 18 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter Windows Hello Compatible |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 350 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x HDMI 1.4b 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 75.4 WHrs Up to 9 hours |
| Weight | 1.89 Kgs (4.17 lbs) |
| Dimensions | 1.69 x 35.6 x 25.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
