MRP ₹1,21,790
₹88,999 (26.9% off)
Usual selling price
₹96,990
9% above usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Iris Xe G7 96EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter Windows Hello Compatible |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 16-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x HDMI 1.4b 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 56.6 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 1.89 Kgs (4.17 lbs) |
| Dimensions | 1.69 x 35.6 x 25.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
