MRP ₹1,12,390
₹73,990 (34.2% off)
Usual selling price
₹73,990
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 5 125H 14-core/18-thread 18 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Arc Xe 7 Cores |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5X on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 1080P IR Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Dolby® Audio™ |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 500 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 1.4b 2x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 57 WHrs Up to 8.7 hours |
| Weight | 1.46 Kgs (3.22 lbs) |
| Dimensions | 1.69 x 31.2 x 22.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Alexa, 3 Months - Xbox Game Pass |
