MRP ₹79,890
₹65,331 (18.2% off)
Usual selling price
₹65,331
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 7 7735HS 8 Cores 8-core/16-thread 16 MB cache Up to 4.75 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | AMD Radeon 680M |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5X on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad supports Precision TouchPad (PTP) 75 x 120 mm |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Dolby Audio™ |
| Display | 13.3-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 400 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x Card Reader supports MicroSD 1x HDMI 2.1 2x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 3.2 Gen 2 supports PowerDelivery 3.0, DisplayPort 1.4 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 54.7 WHrs Up to 12 hours |
| Weight | 1.15 Kgs (2.54 lbs) |
| Dimensions | 1.43 x 29.56 x 20.7 cm |
| Pre-installed Software | Office Home 2024 |
