MRP ₹49,990
₹32,690 (34.6% off)
Usual selling price
₹37,990
16.2% above usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i3-1215U 6C / 8T 14-core/14-thread 10 MB cache Up to 4.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel UHD Graphics Xe 64EU |
| Memory | Ram | 8GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 24 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 256 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Non-backlit |
| Camera | 720p |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 TN 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x Card Reader 1x HDMI 1.4b 1x USB Type A 2 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data Transfer, Power Delivery, DisplayPort 1.2 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 45 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.63 Kgs (3.59 lbs) |
| Dimensions | 1.99 x 35.92 x 23.65 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, Alexa, 3 Months - Xbox Game Pass |
