Out of stock
MRP ₹75,999
₹66,500 (12.5% off)
Usual selling price
₹64,999
2.3% off from usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 7 7730U 8C / 16T 8-core/16-thread 14 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RX Vega 8 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 720p |
| Audio | Audio by B&O Dual Speakers HP Audio Boost |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Power Delivery 2x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Realtek + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 41 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.75 Kgs (3.86 lbs) |
| Dimensions | 1.79 x 36.02 x 23.4 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
