MRP ₹80,755
₹67,990 (15.8% off)
Usual selling price
₹64,390
5.3% off from usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 5 125H 14-core/18-thread 18 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Arc Xe 7 Cores |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Full-size backlit soft grey keyboard with numeric keypad |
| Camera | 1080p |
| Audio | Dual speakers |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 62.5% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x HDMI 1.4b 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Power Delivery, DisplayPort 1.2 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Realtek + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 41 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.65 Kgs (3.64 lbs) |
| Dimensions | 1.86 x 35.98 x 23.6 cm |
