Out of stock
MRP ₹55,691
₹46,999 (15.6% off)
Usual selling price
₹47,999
2.1% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 7520U 4 Cores 4-core/8-thread 4 MB cache Up to 4.3 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Radeon 610M |
| Memory | Ram | 8GB LPDDR5 on board Max Capacity: 16 GB 5500 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 1080p |
| Audio | Dual speakers |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 1.4b 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Data Transfer Only |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Realtek + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 41 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.59 Kgs (3.51 lbs) |
| Dimensions | 1.86 x 35.98 x 23.6 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
