Out of stock
MRP ₹1,08,515
₹84,390 (22.2% off)
Usual selling price
₹84,390
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1340P 12C / 16T 12-core/16-thread 12 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 13.3-inch QHD+ (16:10) 16:10 WVA 100% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 35 ms Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 1.4 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, DisplayPort, Power Delivery 1x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 54 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.25 Kgs (2.76 lbs) |
| Dimensions | 1.57 x 29.67 x 21.35 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, 15 Month McAfee |
