Out of stock
MRP ₹1,34,990
₹90,990 (32.6% off)
Usual selling price
₹90,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1335U 10C / 12T 10-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 1.1mm Key-travel |
| Camera | FHD Windows Hello Compatible |
| Audio | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Premium) with Cortana voice-recognition support |
| Display | 13.3-inch 2.8K QHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 550 nits HDR: Yes, HDR500 MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type A 3.2 Gen 2 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Power Delivery |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band 2x2 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 63 WHrs Up to 14 hours |
| Weight | 1 Kgs (2.2 lbs) |
| Dimensions | 1.18 x 29.62 x 21.63 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
