Out of stock
MRP ₹1,29,990
₹87,990 (32.3% off)
Usual selling price
₹94,990
8% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Iris Xe G7 96EUs |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5X on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 1.35mm Key-travel Precision Touchpad |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| Audio | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Mainstream) with Cortana voice-recognition support |
| Display | 15.6-inch 2.8K 16:9 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 120 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 600 nits HDR: Yes, up to 600 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 2.0 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Power Delivery 1x HDMI 1.4 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 70 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 1.7 Kgs (3.75 lbs) |
| Dimensions | 1.79 x 35.93 x 22.94 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
