Out of stock
MRP ₹92,990
₹67,300 (27.6% off)
Usual selling price
₹67,300
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1340P 12C / 16T 12-core/16-thread 12 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 40 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1.4mm Key-travel |
| Camera | 720p |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana voice-recognition support |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 550 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 1.4 1x USB Type A 2.0 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Power Delivery |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 50 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.6 Kgs (3.53 lbs) |
| Dimensions | 1.79 x 35.97 x 23.25 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
