Out of stock
MRP ₹85,990
₹49,990 (41.9% off)
Usual selling price
₹49,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 7530U 6 Cores 6-core/12-thread 16 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RX Vega 7 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 40 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1.35mm Key-travel |
| Camera | 720p |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana voice-recognition support |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 500 nits HDR: Yes, up to 600 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 2 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Power Delivery 1x HDMI MicroHDMI 1.4 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 50 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 1.7 Kgs (3.75 lbs) |
| Dimensions | 1.99 x 35.68 x 22.76 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
