Out of stock
MRP ₹74,990
₹47,990 (36% off)
Usual selling price
₹47,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1335U 10C / 12T 10-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Xe G7 80 EUs |
| Memory | Ram | 8GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 16 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana voice-recognition support |
| Display | 14-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 1.4 1x USB Type A 2.0 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 42 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 1.4 Kgs (3.09 lbs) |
| Dimensions | 1.79 x 32.49 x 21.39 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
