MRP ₹79,990
₹56,990 (28.8% off)
Usual selling price
₹56,990
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-1240P 12C / 16T 12-core/16-thread 12 MB cache Up to 4.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 2050 4GB |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 720P 30fps |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x HDMI 2.0 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4 1x USB Type C 3.2 Gen 2 2x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 50 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 1.8 Kgs (3.97 lbs) |
| Dimensions | 1.79 x 36.2 x 23.7 cm |
